A határ egy választóvonal – konkrét és átvitt értelemben. Elválaszt földrajzilag, közigazgatásilag, elválaszt kulturálisan, lezár és megnyit valami mást. Így a határhelyzet szembenézés és döntés is. Ilyen határ- és döntési helyzetekről szól Ott Anna és a Magvető Kiadó könyvklubjának folytatása.
Helyesen dönt-e az alkotóereje teljében lévő rendező, amikor visszatér a náci Németországba?
Hogyan változtat egy családi tragédia a ghánai fiú apjához, közösségéhez, zenéhez és ételekhez fűződő viszonyán?
Milyen az élet egy férfiak nélküli, érzelemmentes családban a huszadik században?
Mi az összefüggés a hatalmas ragyogó csillag felbukkanása és a halál között?
Milyen árat kell fizetnie egy kapcsolatnak az egyik fél sikeréért?
Lehet-e tisztán látni egy mágiával és vággyal teli világban?
Kialakulhat-e barátság két ember között, akiknek látszólag semmi közük sincs egymáshoz?
Kirakható-e emlékekből, fotókból egykori önmagunk portréja és egy trauma pontos története?
Ezekre a kérdésekre keresik a választ a könyvklub olvasmányainak határhelyzetben lévő hősei.
Szeretettel várunk mindenkit a könyvklubba!
2024. szeptember 30.
2024. október 28.
2024. november 25.
2025. január 27.
2025. február 24.
2025. március 31.
2025. április 28.
2025. május 26.
Georg Wilhelm Pabst a két világháború közötti filmművészet kiemelkedő alakja. Az osztrák filmrendező Berlinben is aktív, de Hitler hatalomra kerülésének idején épp Franciaországból menekül Hollywoodba. Pabst később visszakényszerül Ausztriába, és bár családjával ellenállni készül a hatalom csábításának, a berlini propagandaminiszter mégis megkísérti ajánlataival.
Hatalom és művészet, egyén és közösség viszonya: Daniel Kehlmann regénye ma is aktuális kérdéseket vizsgál a bravúros történetmesélés erejével.
A fiatal brit irodalom egyik legígéretesebb szerzőjének regényében egy ghánai fiú felnövéstörténetét követhetjük végig délkelet-Londonban. Miután nem jut be az áhított zeneművészeti iskolába, apja javaslatára Stephen elkezd egy üzleti főiskolát a városon kívül. Hamar rájön, hogy az üzleti világ nem neki való, ezért visszatér Londonba, és séfnek áll egy családi barát éttermében. A főzésben megtalálja a szenvedélyét, ám közben meg kell küzdenie se-veled-se-nélküled kapcsolatával, apja rosszallásával és egy váratlan családi tragédiával is.
A Kis világok minden érzékre ható regény apa–fiú kapcsolatról, hitről, a közösség erejéről, sok-sok zenével és izgalmas ghánai receptekkel.
Martyna Bunda regényének négy nő a főszereplője: egy anya és három lánya, az ő történetüket meséli el a szerző a negyvenes évektől a hetvenes évek közepéig. Az anya egy kasub faluban él, állatokat tart, gazdálkodik, és egyedül neveli a három lányát. A férfiak csak epizódszereplőkként tűnnek fel ebben a históriában. A lányok különböző egyéniségek, az egyik szigorú és megbízható, a másik bohém, a harmadik önfejű, hobbija a motorkerékpározás.
A lányok nem maradnak a faluban, a közeli kisvárosba vagy Gdańskba települnek át, de a fontosabb események, nagy megrázkódtatások alkalmából – és ilyenek Kelet-Közép Európában gyakran előfordulnak – mindig visszatérnek a faluba. Az anyjuktól megtanulták, hogy ne mutassák ki az érzelmeiket, zord képpel fordulnak a külvilág felé, de nagy a családi összetartás. Innen a regény egyszerre pontos és metaforikus címe: Ridegség.
Karl Ove Knausgård először jelentkezik fikcióval a nagysikerű Harcom sorozat óta. Egy hatalmas, ragyogó csillag tűnik fel az égen, és senki nem tudja, miért van ott. A Hajnalcsillagban kilenc szereplő mesél a saját életéről, és azokról a furcsaságokról, amelyeket az égitest megjelenése óta tapasztalt. Akad közöttük egyetemi oktató bipoláris feleséggel, megkeseredett kulturális újságíró, aki egy rituálisan meggyilkolt death metal együttes után nyomoz, lelkésznő, aki nem biztos a házasságában, és egy ápolónő is, aki szemtanúja lesz, hogy egy halott politikus életre kel a műtőasztalon, amint a transzplantációs sebész elkezdi felnyitni a férfi testét.
Knausgård regénye a bennünk és a világban lakozó sötétség könyve, amelyben összeütközik az élők és a holtak világa, és azonnal más fénytörésbe kerül a hétköznapi élet.
Az ausztrál író, J. B. Blackwood és férje egy hajóúttal ünneplik tizennegyedik házassági évfordulójukat. Patrick húsz évvel idősebb a felségénél, elismert filmrendező, valóságos kultfigura, ám sikere épp akkor kezd megkopni, amikor J. B.-t jelentős irodalmi díjjal jutalmazzák önéletrajzi elemeket is tartalmazó regényéért. Amikor hajójuk viharba keveredik a japán partoknál, Patrick a vízbe zuhan, J. B. pedig hirtelen ott találja magát egy rendőrségi kihallgatás, majd nem sokkal később egy irodalmi díjátadó forgatagában, ahol minden szem rá szegeződik. Válaszokat keresve és férjét gyászolva J. B. végiggondolja megismerkedésük és házasságuk történetét, és számba vesz mindent, amit férje árnyékában fel kellett adnia.
Az évforduló egy letehetetlenül izgalmas regény házasságon belüli dinamikákról, hazugságról és arról, milyen árat kell fizetnie egy kapcsolatnak az egyik fél sikeréért.
Irene Solà új regényében évszázadok emlékei sűrűsödnek egyetlen napba. A Pireneusok és a történelmi idő ismeretlen és járhatatlan útjain felkapaszkodunk a Clavell-házba, melynek örök lakói a nemzedékről nemzedékre itt maradó nők. Az idő viharai elragadják a férfiakat, a hegyekben farkasvadászok, vadállatok, lázadó hadseregek és banditák portyáznak, a tűzhely mellet a nők ünnepre készülnek. Megismerjük Joanát, aki szerződést köt az ördöggel, hogy férjet találjon, ám kihátrál a paktumból, ezért minden gyereknek, aki a házban születik, hiányzik valamilye. Margaridának egy darab a szívéből, Blancának nincs nyelve, Àngela nem érez fájdalmat, Bernadetának pedig nincs jó helye a jelenben, mindig máshol is van, és olyasmiket lát, amiket rajta kívül senki.
A Szemet adtam neked, s te a sötétségbe néztél karneváli kavalkád emlékezésről és felejtésről, valóságról és meséről, fényről és sötétségről, rengeteg színnel, vággyal és mágiával.
Új regényében a #MeeToo mozgalom és a francia társadalom viszonyát boncolgatja Virginie Despentes. Oscar, a negyvenes éveiben járó író megjegyzéseket tesz egy színésznő külsejére az Instagramon. A nő felháborodott üzenetben reagál, épp, amikor egy fiatal sajtós szexuális zaklatással vádolja meg a férfit. Az író és a színésznő levelezni kezdenek egymással, leveleikből pedig két magányos, függőséggel küzdő ember alakja rajzolódik ki.
A Kedves idióta a harag, a vigasz és az elfogadás regénye, megmutatja, hogyan alakul ki barátság két ember között, akiknek látszólag semmi közük egymáshoz.
1958, Franciaország. A vidéki kispolgári családból frissen szabadult tizenhét éves Annie először tölt el egy éjszakát egy fiúval. A fiú számára teljesen jelentéktelen esemény felforgatja a lány életét. Annie Ernaux önéletrajzi ihletésű regénye egy nyomozás története, amelynek során a szerző kíméletlen őszinteséggel igyekszik tetten érni jelenlegi énje születését, miközben az írás folyamatát és nehézségeit is pontosan dokumentálja. Emlékekből, korabeli fotókból, levelekből és dalszövegekből egy letűnt világ kel életre: Franciaország történetének az az időszaka, amikor a híreket az algériai függetlenségi háború uralta, és amikor a szüzesség elvesztése, a kamaszkor érzelmi viharai és az étkezési zavarok még egészen más megítélés alá estek, mint ma – ám e sok szempontból távoli világ felidézése saját világunk megértéséhez is hozzásegít.
A könyvklubot és a Határhelyzetek köteteinek megjelenését az Európai Unió Kreatív Európa Programja támogatta.
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.